Exhebition hall

אוצר מילים:

מבחר מאוספי הספרייה הלאומית

הביקור בתערוכה "אוצר מילים" הוא הזמנה למסע מטלטל ומרתק במרחב ובזמן בין חפצי תרבות שהם אוצרות הרוח של העם היהודי ושל מדינת ישראל השמורים באוספי הספרייה הלאומית.  זהו מסע רגשי, חושי ואינטלקטואלי כאחד שהגיבור שלו הוא הטקסט, אותו מארג כתוב, מודפס, מוקלט או מוצג באמצעים דיגיטליים של אותיות, מילים ומשמעות. התערוכה מבקשת להדגים את כוחו של הטקסט לשנות עולם, לנסח ולהוביל רעיונות גדולים, להגדיר מקום, קהילה ואומה ולפעמים אף לחולל אותם ולבטא את רוחם וכישרונם של הוגים, סופרים ומשוררים.

למרות שהתערוכה מתפרשת באולם התערוכה ע"ש וויליאם דוידסון כשלמות המשכית אחת ללא מחיצות הפרדה היא מציגה כמה נושאים מובחנים כגון: כתבים מכוננים ומשני עולם מ"ארונות הספרים" היהודי, האסלאמי והנוצרי; כתבים המעידים על מקומות ואתרים ממשיים וקהילות החיות בהם; "הגדות פסח" מן הימים ההם ומן הזמן הזה;  סיפורן של המצאת "האלף-בית" העברי והערבי ושל התגלמותם ככתב במשך הדורות; מכתבים וטיוטות המגלים טפח מן השמור בארכיונים הפרטיים שבספרייה.

כשתתקרבו לוויטרינות שבתערוכה תוכלו לראות מקרוב מאוד פריטים יחידאיים מקוריים שעיצבו את ההיסטוריה והתרבות שלנו.  למשל כתב יד עתיק שכתב הרמב"ם עצמו במו ידיו או התלמוד המודפס הראשון מוונציה, או קוראן נדיר מן מהמאה ה-9; תוכלו לשאוב השראה מיצירות ספרות והגות בכתב ידם האותנטי של ש"י עגנון, הרב קוק, נעמי שמר, דויד גרוסמן, חנה סנש ועוד אנשי רוח ידועים שיצרו בעברית, ערבית ושפות אחרות; ותוכלו להישבות בקסמן של קערות מאגיות לגירוש שדים שקוסמים וקוסמות מבבל רשמו על גבן באות עברית השבעות מאיימות לפני אלף וחמש מאות שנה.

הפריטים המקוריים הללו, היקרים והחשובים כל-כך, הבאים אלינו מן העבר הרחוק והקרוב כתובים בדיו על קלף, נייר וחרס ונוטים להתכלות בהשפעת האור, הלחות היחסית ותנאי האקלים; כדי להגן עליהם מפני כל אלה הם מוצגים בוויטרינות מיועדות מיוחדות מתחת לתאורה נמוכה. אחדים מהם מוחלפים כל מספר חודשים על פי תכנית סבבים קבועה מראש כדי להמעיט נזקים.

ובצד אלה מוצגים בתערוכה גם פריטים העמידים בפני הזמן ותנאי הסביבה, כמו לוח דיגיטלי שתכניו שאובים מאוספי העיתונות העצומים של הספרייה הלאומית או ספרים דיגיטליים יחידים במינם שנגיעת אצבע מפיחה בהם חיים ותנועה. פינת שמע מאפשרת למבקרים להסב על מושבים נוחים ולהאזין ליצירות ולפיוטים מאוספי ארכיון הצליל הלאומי.

אל כל העושר הזה מתלווים מסכי דפדוף שבהם תוכלו להביט להנאתכם בפרטים מוגדלים מתוך המוצגים.

באתר הדיגיטלי של התערוכה תוכלו להיפגש עם מבחר פריטי מופת מתוך התערוכה, ללמוד על הסיפור שמאחוריהם ולהבין מדוע הם חשובים לנו כל כך.

צוות יצירת התערוכה

אוצרים  |  נטע אסף ויגאל צלמונה
עיצוב  |  דבורה פינטו-פדידה ואורן שגיב
עיצוב גרפי  |  אמיר אברהם ומיכל סהר
ניהול קריאייטיב  |  לירון צברי
ניהול  |  צביקה קפלן
תחקיר וכתיבה לאתר  |  חן מלול
אתר אינטרנט  |  עופרית אסף־אריה ושי חזן
פיתוח אתר  |  ניר אביגד
עיצוב האתר | שורטקאט פלייגראונד
סרטוני אנימציה  |  סטודיו דוב אברמסון

אנו מודים לשותפינו

קרן וויליאם דוידסון
שאול בן יהודה הלוי פוקס
משפחת מרכוס מרגוליס